Сливен. Новини от източника. Последни новини

Американският президент Джо Байдън предвижда среща с лидерите на Букурещката деветка, която включва и България

, Станимир Петков (Клуб на инвалидите - Сливен)

Излъчване: Клуб на инвалидите-Сливен | Свят | преди 3 месеца | 265

Президентът на България Румен Радев (вляво) и президентът на САЩ Джо Байдън (вдясно)

Ще има среща на американския президент Джо Байдън с лидерите на Букурещката деветка, която включва и България, заради заплахата от Русия, пише днес АП.

Байдън ще завърши посещенията си в Полша и Украйна, като увери съюзниците от източния фланг на НАТО, че администрацията му е много добре подготвена за предстоящите заплахи и други въздействия, причинени от инвазията на Русия в Украйна, отбелязва агенцията.

Преди да отпътува от Варшава в сряда, Байдън ще проведе разговори с лидерите на Букурещката деветка, група държави от най-източните части на алианса на НАТО, които се събраха в отговор на анексирането на Крим от руския президент Владимир Путин през 2014 г. Путин, AP добавя.

Алиансът включва България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия.

Безпокойството на тези страни продължава да нараства. Много от тях се притесняват, че ако успее в Украйна, Путин може да предприеме нови военни действия срещу тях, пише още АП.

„Когато Русия нахлу, това не беше само изпитание за Украйна. Целият свят беше изправен пред изпитание за вековете“, каза Байдън в реч от подножието на Кралския замък във Варшава във вторник, за да отбележи мрачната годишнина на руската инвазия. "Европа беше подложена на изпитание. Америка беше подложена на изпитание. НАТО беше подложено на изпитание. Всички демокрации бяха подложени на изпитание."

Източник:

Sofia Photo Agency

www.novinite.com