Сливен. Новини от източника. Последни новини

Повишен риск от пожари

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | Сливен | преди около 1 ден | 120

pixabay.com

Спазване на забраната за палене на открит огън в стърнища, земеделски площи и горски местности

С трайното повишаване на дневните температури, засушаването и извършваните дейности в земеделските земи, значително се повишава риска от възникване на пожари в селското стопанство, полските и горските територии в страната. От областния управител на област Сливен е издадена заповед за предприемането на необходимите мерки за ограничаване на причините за възникване на запалвания и подобряване на организацията за съвместни действия на отговорните държавни и местни органи на управление.

Основните правила за недопускане на пожари през летния пожароопасен сезон и жътвената кампания са:

– Не палете огън на открито във ветровито време. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара с обхващане на значителни площи от огъня;

– Забранено е изхвърлянето на фасове и на стъклени бутилки, които могат да имат ефекта на лупа.

– В дворовете палете огън само ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни средства за пожарогасене (съдове с вода и пясък, тупалки и др.).

– Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата.

– Никога не оставяйте запален огън (огнище) без наблюдение!

– Не палете огън в междублоковите пространства и до паркирани автомобили, както и в близост до бензиностанции и газостанции, складове за леснозапалими и горими течности.

– Запаленият в сухи треви и стърнища огън лесно може да обхване намиращи се в съседство трайни насаждения, стопански сгради, вилни и жилищни постройки, горски фонд.

– Стопаните на земеделски земи, физическите и юридическите лица, имащи пряко и косвено отношение към жътвената кампания са отговорни за недопускането на пожари по време на кампанията по прибиране на селскостопанската продукция.

– Висока бдителност по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да проявяват пастири, козари, пчелари, ловци, туристи, собственици на вилни и земеделски имоти.

По време на жътвената кампания особено важно е опазването на реколтата от пожари:

– Задължително е разораването на бразди, които да спрат евентуален огън.

– Не се допуска паркиране и ремонтиране на земеделска и транспортна техника в близост до узрели култури.

– Не допускайте тютюнопушене в посевите, площадките за зърно, складовете за фураж, до вече ожънати масиви и в близост до тях. Не изхвърляйте незагасени цигари от автомобилите.

– За работа в узрели зърнени масиви се допуска само изправна земеделска, транспортна и друга техника, оборудвана с пожарогасители и монтирани искрогасители на изпускателните тръби.

– При движение на земеделска и транспортна техника, не трябва да се допуска буксуване и допир на ауспуха до суха растителност.

– Сигнализирайте съответните държавни органи при нарушение на правилата за пожарна безопасност от физически и юридически лица, работещи в близост до посеви, площадки за съхранение на зърно и складове за фураж!

В разработения Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023 - 2027 г. и определените Стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС2 – „Опазване на влажни зони и торфища“ и ДЗЕС3 – „Забрана за изгаряне на стърнища“) е забранено изгарянето на стърнища и растителност в земеделските територии.

Изгарянето на стърнища е нарушение на основно изискване за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние.

Глоби по ЗМВР – от 200 до 2000 лв.

От страна на органите за пожарна безопасност и защита на населението е извършено следното:

 изготвен план за осигуряване на пожарната безопасност през жътвена кампания – 2025 г. в област Сливен, който е съобразен с разпоредените мероприятия от План за опазване на селскостопанска продукция – реколта 2025 г. , разработен от Министерството на вътрешните работи. Предвидено е при усложняване на пожарната обстановка да се организират съвместни проверки с други структури на МВР (ОДМВР-Сливен и РУ на МВР) за осъществяване на ефективен контрол по спазване на изискванията на чл. 6, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на земеделските земи, забраняващ изгарянето на стърнища и др. растителни остатъци в земеделските земи.;

 Изпратени са писма с уведомителен характер до земеделски стопани, кметове на населени места, държавни и общински горски структури, управления на пътната и железопътна инфраструктура, електропреносни и електроразпределителни дружества и др. институции, имащи отношение към осигуряване на пожарната безопасност през периода на жътвената кампания.

 Пожарните автомобили на дежурство са оборудвани с технически средства за гасене на пожари в зърнено-житните масиви;

 От ОД „Земеделие”-Сливен е получена информация за засетите площи с житни култури през 2025 г. в област Сливен

Основен момент в усилията на органите за ПБЗН и респективно на РДПБЗН-Сливен за недопускане на запалвания и възникването на големи пожари е осигуряване на пожарната безопасност в горските територии. За целта е създадена организация за извършването на съвместни проверки на „терен“ със служители от РДГ – Сливен и РДПБЗН-Сливен.

13.06.2025 г.

ГР.СЛИВЕН

РЕГИОНАЛЕН ГОВОРИТЕЛ НА ОДМВР:

ПЪРВОЛЕТА МАНДИНСКА

ГР.СЛИВЕН